• 0

PLAVECKÁ ŠTAFETA MIEST 2024

Category : Nezaradené

Korešpondenčná súťaž „PLAVECKÁ ŠTAFETA MIEST“ je najstaršou celoslovenskou kampaňou športu pre všetkých. Vyhlasuje a koordinuje ju Asociácia športu pre všetkých Slovenskej republiky, tentoraz aj s podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky, v druhom polroku 2024.

Zapojilo sa 6 štafiet, k účastníkom z predchádzajúceho roka sa pridalo mesto Michalovce. Počet zapojených miest je oveľa nižší ako pred pandémiou koronavírusu Covid 19, čo je spôsobené rekonštrukciou plavární, ale aj stratou osvedčených organizátorov a finančných zdrojov.

Asociácia športu pre všetkých Slovenskej republiky oceňuje prístup samospráv, ktoré vo svojom prostredí štafety zorganizovali a vyslovuje im verejné poďakovanie.

Do Plaveckej štafety miest sa zapojilo 4 488 rekreačných plavcov (o 734 viac ako pred rokom), vrátane 1761 detí a mládeže do 18 rokov (o 181 viac ako pred rokom), ktorí spoločne preplávali 2 212 845 metrov (o 213 790 metrov viac ako pred rokom).

Mimoriadny záujem občanov opäť zaznamenali v Banskej Bystrici a Žiline.

V Banskej Bystrici preplávalo 100 metrovú vzdialenosť úctyhodných 2 299 rekreačných plavcov, čo je doteraz najvyšší počet, ktorý sa bude veľmi ťažko prekonávať.

V Žiline 1 151 občanov preplávalo spolu 1 724 630 m. V obidvoch sledovaných ukazovateľoch neprekonali vlaňajšie maximá, ale potvrdili vysoký štandard a záujem verejnosti.

Asociácia športu pre všetkých Slovenskej republiky vyhodnocuje dve motivačne súťaže:

Celkový počet zapojených plavcov:

BANSKÁ BYSTRICA (2 299)

ŽILINA (1 151)

MARTIN (349)

SPIŠSKÁ NOVÁ VES (321)

MICHALOVCE (300)

BANSKÁ BYSTRICA – žiaci ZŠ (68)

Celkový počet preplávaných metrov

ŽILINA (1 724 630 m)

BANSKÁ BYSTRICA (229 900 m)

MICHALOVCE (161 665 m)

SPIŠSKÁ NOVÁ VES (78 750 m)

MARTIN (12 600 m)

BANSKÁ BYSTRICA – žiaci ZŠ (5 400)

Šesť štafiet prinieslo šesť samostatných príbehov, každý organizátor sa usiloval byť originálny. V Banskej Bystrici prebiehala vo sviatočnom období medzi Vianocami a Silvestrom a podporili ju rekreační plavci z jedenástich krajín, v Žiline je súčasťou Žilinského kultúrneho leta, v Martine vyvrcholením Martinskej celoročnej olympiády rekreačných športovcov a v Michalovciach sa konala pri príležitosti 780. výročia prvej písomnej zmienky o meste. Plavci obdržia spravidla účastnícky list a medailu, v Žiline aj vstupenku na ďalší voľný vstup do bazéna.

Plavecká štafeta je pre všetkých, nechýbajú v nej deti predškolského veku, ani seniori, ktorým sa vek blíži k deväťdesiatke. V Michalovciach seniori pomáhali aj ako zapisovatelia.


  • 0

V Banskej Bystrici padol obdivuhodný rekord – 2299 plavcov

Category : Nezaradené


Na Banskobystrickej plaveckej 24-hodinovke sa prepisovala história: stometrovú vzdialenosť preplávalo rekordných 2 299 rekreačných plavcov. Plaveckú štafetu miest vyhlasuje Asociácia športu pre všetkých Slovenskej republiky štyri dekády, ale hranicu dvoch tisícok účastníkov ešte nikto neprekonal. V Banskej Bystrici sa k nej priblížili  v roku 2018, keď zaregistrovali 1 910 občanov.

Bezplatný vstup na Plaváreň Štiavničky využilo medzi Vianocami a Silvestrom až 3 212 nie len Bystričanov, ale aj návštevníkov z Francúzska, Ruska, Česka, Kolumbie, Holandska, Kanady, Nemecka, Rakúska, Ukrajiny, Turecka a Veľkej Británie. Najstarší plavec mal 90 rokov, najstaršie plavkyňa o tri roky menej.

„Plaváreň doslova praskala vo švíkoch, kapacitne siahala na dno svojich možností, ale vzájomným porozumením a toleranciou sme to zvládli. Ľudia sa už tradične vracajú na toto podujatie a je radosť sa s nimi rozprávať. V banskobystrickej plavárni je aj relaxačný bazén, tobogán a sauny, ktoré mohli účastníci využívať“, hovorí Jana Bajnoková, koordinátorka štafety z Mestského úradu v Banskej Bystrici.

Na Štiavničkách vládla neopakovateľná sviatočná atmosfére. Súčasťou plaveckého a relaxačného bazéna bola svetelná inštalácia vytvorená v spolupráci s organizáciou bystrického vizuálneho festivalu Svetlo v meste. Inštalácia vytvorila v priestoroch relaxačného bazéna ďalšiu pomyslenú vodnú hladinu a návštevníci tak mohli zažiť netradične večerné a nočné kúpanie.

„Na tento ročník sme sa dobre pripravili“, s dávkou hrdosti hovorí Jana Bajnoková. „Takmer tridsiati dobrovoľníci merali a evidovali plavcom dosiahnutý čas, vypisovali účastnícke diplomy.

Rekordy sú na to, aby sa prekonávali. Pred organizátormi z mesta Banská Bystrica, Centra voľného času Havranské 8 a spoločnosti MBB, a. s. stoja nové výzvy. „Úprimne sa tešíme z mimoriadnej účasti i záujmu verejnosti, ale naše možnosti sú obmedzené. Určité možnosti vidím vo väčšom zapojení plavcov medzi druhou a siedmou raňajšou hodinou, či zvýšení počtu dráh.“, zamýšľa sa hlavná organizátorka plaveckej štafety a pokračuje. „K tomuto podujatiu mám špeciálny vzťah. Prvých ročníkov som sa zúčastnila ešte ako aktívna plavkyňa. Spali sme na plavárni a striedali sa v štafete. Som však šťastná, že plavecká štafeta už roky patrí širokej verejnosti.

Text: Ján Holko                                                                                     

Foto: Mesto Banská Bystrica


  • 0
chorzow

EnvInSport v Poľsku – Chorzow

Category : Nezaradené

EnvInSport v Poľsku – Dvadsaťčlenná skupina zástupcov 4 partnerských organizácií projektu EnvInSport sa stretla 20. – 21. augusta 2024 v poľskom meste Chorzów. Vymenila si skúsenosti o výhodách podpory ekologického správania v športe a trvalo udržateľného prístupu k aktivitám v amatérskych športoch.

Projekt EnvInSport v Poľsku bol príležitosťou na výmenu skúseností a rozvoj praktických akcií pre ekologicky udržateľné športové podujatia a aktivity. Každá partnerská organizácia projektu bola zastúpená svojimi zamestnancami a dobrovoľníkmi. Práca tak veľkej skupiny umožnila rôznorodosť pohľadov a prístupov k diskutovanej téme. Najdôležitejším prvkom stretnutia boli workshopy, ktoré viedol Łukasz Kaliciński – skúsený odborník v oblasti propagácie športu.

Na druhý deň poľský partner RECAL predstavil Canmagedon, športovú prekážkovú dráhu, ktorá ukazuje, že recyklácia hliníkových plechoviek sa môže stať nielen prvkom každodenného zvyku, ale aj predmetom športového zápolenia. Jednotlivé prekážky súvisia s následnými fázami recyklácie plechoviek a ukazujú, že rovnako ako zdolávanie tejto prekážkovej dráhy, aj ekológia môže byť zdrojom fascinujúcich a adrenalínových výziev.

Projekt „EnvInSport“ koordinovaný nadáciou RECAL je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci športového programu Erasmus+. Partnermi projektu sú 3 organizácie: Česká asociace Sport pro všechny (Česká asociace Sport pro všechny), Rumunská asociácia „Centrum rozvoja konštrukčných nástrojov“ (Asociaţia „Centrul pentru Dezvoltarea Instrumentelor Structural“) a Asociácia športu pre All of the Slovak Republic (Asociácia športu pre všetky Slovenskej republiky).


projekt envinsport v cechach

Projekt EnvInSport v Čechách

Category : Nezaradené

Projekt EnvInSport v Čechách sa konal v júni 2024 v českom mestečku Vlašim.

V dňoch 14. – 15. júna 2024 zasadlo 20 účastníkov zo štyroch krajín Európskej únie, aby prediskutovali aktuálne otázky udržateľnosti športových podujatí.

V rámci projektu EnvInSport, ktorého cieľom je osveta a propagácia ekologicky udržateľných športových podujatí sa konalo stretnutie medzinárodného tímu zloženého z koordinátorov projektu a dobrovoľníkov zo Slovenska, Rumunska, Poľska a Českej republiky.

Okrem mítingu bola pripravená pre členov medzinárodného tímu projektu EnvInSport v Čechách návšteva ParaZoo, kde sa starajú o hendikepované zvieratá. Návšteva bola spojená so vzdelávacím workshopom v Ekocentre vo Vlašimi. Tento workshop zaujal najmä mladých dobrovoľníkov vo veku od 18 do 30 rokov.

projekt envinsport v cechach

Prvé športové podujatie projektu EnvInSport sa konalo v sobotu 15. júna 2024, a to Týnecké tandemy. Táto zábavná gymnastická súťaž pre páry gymnastov a gymnastiek všetkých vekových kategórií od predškolského veku až po dospelých, sa konala v telocvični na Základnej škole v meste Týnec nad Sázavou. Súťaž má 21-ročnú tradíciu. Tandemy zahrňujú dve súťažné disciplíny – prostná a lavičku/kladinu. Podujatie bolo navrhnuté tak, aby sa účastníci na konci súťažnej sezóny predovšetkým pobavili a gymnastiku si užili v priateľskej atmosfére.

Projekt EnvInSport v Čechách odštartoval sériu stretnutí medzinárodného tímu projektu a športových podujatí jednotlivých krajín. Nasledujúce stretnutie sa bude konať v Poľsku, v meste Chórzow, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti mesta Katowice.


kick-off meeting

Kick-off meeting k projektu EnvInSport

Category : Nezaradené

V dňoch 12. – 13. marca 2024 sa vo Varšave v Poľsku uskutočnil Kick-off meeting, tzn. úvodné stretnutie k projektu „Environmentálne udržateľný šport pre všetkých“ – EnvInSport.

Tento projekt je financovaný Európskou úniou z programu Erasmus+ Sport.

Projekt koordinuje Fundacja RECAL z Poľska a v partnerstve s Asociáciou športu pre všeetkých SR, Českou asociáciou Sport pro všechny a rumunskou organizáciou Asociatia CPDIS.

Počas tohto stretnutia partneri prediskutovali niekoľko možností realizácie mobilít v partnerských krajinách v závislosti od športových podujatí.

Kick-off meeting diskusia prebiehala najmä o:

  • cieľoch projektu;
  • pláne zabezpečenia kvality;
  • pláne spolupráce a komunikácie medzi partnermi;
  • stratégii šírenia vrátane loga projektu;
  • štruktúre webovej stránky projektu;
  • logistike;
  • a ďalších záležitostiach týkajúce sa riadenia projektu.

kick off meeting

Cieľom projektu je nadviazať úzku spoluprácu medzi partnerskými organizáciami, animátormi a ich dobrovoľníkmi s cieľom vytvoriť pre nich synergický efekt pri športových aktivitách. Projekt zahŕňa výmenu skúseností a rozvoj praktických aktivít pre environmentálne udržateľné športové podujatia a aktivity.

Súčasťou projektu sú aj zorganizovanie 4 podujatí (každý partner projektu je zodpovedný za jedno) zameraných na zlepšenie úrovne aktivít partnerov a ich spolupráce s animátormi a dobrovoľníkmi.


  • 0

PLAVECKÁ ŠTAFETA MIEST 2023

Category : Nezaradené

Do tradičnej korešpondenčnej súťaže  Asociácie športu pre všetkých Slovenskej republiky Plavecká štafeta miest sa v druhom polroku 2023 zapojilo podobne ako pred rokom rovnakých 5 štafiet. Nevrátili sme sa do obdobia pred pandémiou koronavírusu Covid 19, keď bol o kampaň rekreačných plavcov oveľa väčší záujem. Je to dôsledok rozhodnutia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky nepodporovať zo štátneho rozpočtu šport pre všetkých a pohybové aktivity, vrátane Plaveckej štafety miest, rekonštrukcie krytých bazénov, ale aj odchodu osvedčených organizátorov.

   Asociácia športu pre všetkých Slovenskej republiky pozitívne hodnotí organizáciu, propagáciu a samotný priebeh jednotlivých štafiet pod gesciou príslušných mestských úradov.  

   Do Plaveckej štafety miest sa zapojilo 3 754 rekreačných plavcov /o 874 viac ako pred rokom/,  vrátane 1 580 detí a mládeže do 18 rokov / o 288 viac ako v minulom roku/, ktorý spoločne preplávali 1 999 055 m /o 639 450 viac ako pred rokom/, čo svedčí o zvýšenom záujme o rekreačné plávanie v zapojených mestách.

   Asociácia športu pre všetkých Slovenskej republiky vyhodnocuje dve motivačné súťaže:

a/ celkový počet zapojených plavcov:

     BANSKÁ BYSTRICA                               1 898

     ŽILINA                                                     1 151

     MARTIN                                                     398

     SPIŠSKÁ NOVÁ VES                                 239

     BANSKÁ BYSTRICA – žiaci ZŠ                  68

b/ celkový počet preplávaných metrov:

     ŽILINA                                                 1 724 630

     BANSKÁ BYSTRICA                             189 800

     SPIŠSKÁ NOVÁ VES                              66 000

     MARTIN                                                  13 625

    BANSKÁ BYSTRICA – žiaci ZŠ                 5 000

   Plavecké štafety sú podujatia skutočne pre všetkých občanov. Organizátori  vyhlasovali najstarších i najmladších účastníkov, v Banskej Bystrici plával aj 87-ročný pán Ladislav a o rok mladšia pani Anna a v bazénoch nechýbali ani deti z materských škôl. Plavci obdržali účastnícke diplomy a drobné darčeky, v Žiline  voľnú vstupenku na ďalšiu návštevu krytej plavárne.    V Banskej Bystrici organizovali už 25. ročník, v Martine 19. ročník, v Žiline 15. ročník. Plavecká štafeta sa už stala významnou súčasťou športového života týchto miest. V Banskej Bystrici organizujú štafetu na konci roka medzi Vianocami a Silvestrom a zapojili sa do nej aj hostia z deviatich krajín , v Žiline je súčasťou Žilinského kultúrneho leta a v Martine vyvrcholením Martinskej celoročnej olympiády rekreačných športovcov.


  • 0
erasmus+

EnvInSport – nový projekt podporený Erasmus+

Category : Nezaradené

Projekt „Environmentálne udržateľný šport pre všetkých“ – projekt EnvInSport, ktorého žiadateľom a koordinátorom je poľská nadácia RECAL, patrí medzi 180 projektov odporúčaných Európskou komisiou na financovanie v rámci „Malé partnerstvá“, financované z centrálneho rozpočtu Erasmus+.

Myšlienkou projektu „Environmentálne priateľský univerzálny šport“ (EnvInSport) je zvýšiť povedomie o výhodách podpory ekologického správania v športe. Jeho cieľom je vyvážený prístup k aktivite v amatérskom športe. Projekt začína 1. decembra 2023 a bude trvať 18 mesiacov.

Partnermi poľskej nadácie RECAL okrem našej organizácie AŠPV SR sú Česká asociace Sport pro všechny a Asociaţia „Centrul pentru Dezvoltarea Instrumentelor Structural“ (Rumunsko).

Projekt EnvInSport je príležitosťou na výmenu skúseností a rozvoj praktických akcií pre ekologicky udržateľné športové podujatia a aktivity. Súčasťou je aj zorganizovanie 4 podujatí (každý partner projektu je zodpovedný za jedno) zameraných na zlepšenie úrovne aktivít partnerov a ich spolupráce s animátormi a dobrovoľníkmi.

Najdôležitejšou výzvou počas implementácie projektu „EnvInSport“ bude definovať environmentálne oblasti, v rámci ktorých sa budú zhromažďovať a zverejňovať najlepšie postupy zo športových podujatí vo forme „príručky“.

Publikácia sa bude zaoberať osvedčenými postupmi, ktoré podporujú aktívny životný štýl a znižujú dopady na životné prostredie počas organizovaných podujatí a športových aktivít. Zbierka osvedčených postupov bude dostupná vo všetkých štyroch partnerských jazykoch a v angličtine. A určite pomôže aj ostatným organizátorom športových podujatí, aby do svojich pohybových aktivít a športových iniciatív zahrnuli otázky udržateľnosti.

Projekt je financovaný Európskou úniou v programe Erasmus+.


OSVEDČENÉ POSTUPY

Category : Nezaradené

Tlačová správa partnerov projektu Šport pre všetkých a životné prostredie

Nadácia pre obnovu hliníkových obalov /RECAL/ v Poľsku spolu s partnermi projektu „Šport pre všetkých a životné prostredie“ /SforAE/ Asociáciou športu pre všetkých SR, Českou asociáciou Sport pro všechny  a Radou lotyšských športových federácii spracovali publikáciu obsahujúcu osvedčené postupy pri implementácií dokumentu „Zelené smernice. Ako uskutočniť udržateľné športové podujatia“. Obsahuje skúsenosti získané počas 10 podujatí v Českej republike, Lotyšsku, Poľsku a Slovensku. Publikácia spolufinancovaná Európskou úniou v rámci programu malé spoločné partnerstvá Erasmus+ Šport je dostupná na webovej stránke projektu: www.sforae.eu v jazykoch partnerov a v anglickom jazyku. Nájdete ju aj na www.aspv.sk.

„Nadácia podporuje recykláciu hliníka na mnohých športových podujatiach. Preto sme radi, že sa môžeme zapojiť do iniciatívy, ktorej výsledkom je publikácia obsahujúca tipy, ako si užiť športové emócie ekologickým spôsobom. Vyzývame organizátorov športových podujatí, ktorí majú  záujem o implementáciu ekologických riešení, aby sa zoznámili s osvedčenými postupmi, využili ich a vo veľkej miere zdieľali“, povedal Artur Lobocki, člen Správnej rady Nadácie RECAL. „Vybrali sme príklady z viac ako 140 podujatí realizovaných v rámci projektu SforAE, počas ktorých sme boli svedkami mnohých výziev a príkladov skutočného zapojenia organizátorov športových podujatí nielen do vysokej úrovne športového zápolenia a efektívnej prípravy, ale aj pri znižovaní dopadov na životné prostredie.“

Okrem vzdelávania je cieľom partnerov projektu vytvoriť synergický efekt nadviazaním silnej spolupráce, výmenou skúseností a spoločným vypracovaním ekologických smerníc. Iniciatíva poskytuje podporu aj bezplatnými propagačnými materiálmi, medzi ktoré patria aj izotonické nápoje v plechovkách pre športové podujatia organizované enviromentálne udržateľným spôsobom, vrátane zberu a recyklácie prázdnych plechoviek. Akciu podporil aj výrobca nealkoholických nápojov Krynica Vitamin, ktorý ako spoločensky zodpovedná firma hlásiaca sa k myšlienkam trvalo udržateľného rozvoja ,bezplatne vyrobil a daroval izotonické nápoje.

O projekte SforAE

Projekt „Šport pre všetkých a životné prostredie /SforAE/“ je spolufinancovaný EÚ v rámci programu Erasmus+ Šport. Základnou myšlienkou projektu je zvýšiť povedomie o výhodách implementácie ekologického správania v športe pre všetkých. Jeho cieľom je enviromentálna výchova súvisiaca so športom a propagácia športu v bezpečnom a čistom životnom prostredí. Hlavnou úlohou je tiež pripomenúť, že pohybová aktivita udržuje ľudstvo v dobrej a zdravej kondícií a predlžuje život jednotlivcov. Na druhej strane, šetrenie prírodných zdrojov je kľúčové pre zachovanie čistého životného prostredia pre budúce generácie. Tento paralelizmus je základom projektu SforAE.


  • 0

Šesť podujatí malo úspech

Category : Nezaradené

Devätnásty ročník kampane Na kolesách proti rakovine 2021 sa niesol na neistých vlnách Covidu 19. Niektoré plánované podujatia sme museli zrušiť, pri ďalších pandemická situácia spôsobila menšiu účasť jazdcov, ako sme zvyknutí a ako sme očakávali.

Dôležité však bolo, že sme sa nevzdali a šesť podujatí malo úspech. Zdôrazňujem aj aktívnu účasť a podporu predstaviteľov samosprávy s tým, že sľubovali zabojovať s vírusom aj v ďalšom, jubilejnom 20. ročníku kampane.  Mimoriadnu podporu nám poskytli aj predstavitelia mestských polícií a štátnej polície pri jazdách po mestských, či štátnych komunikáciách. Rovnako sme dostali aj finančnú podporu od Mestskej časti Petržalka, prostredníctvo Nadácie Ekopolis od Slovnaftu z program Dobrý sused.

Okrem symbolických jázd a zbierkových aktivít na podujatiach vystúpili známi aj menej známi umelci. Medzi tých už “slávnych” patrili Hudba Ministerstva vnútra SR, Sólisti donských kozákov, či vokálna skupina Close Harmony Friends, alebo Lojzo. Aj tradičný podporovateľ našich “kolies” Slovenský Bocelli, nevidiaci tenorista Maroš Bango. A kto by nepoznal moderátorov “otca” Stana Gálisa, či Richarda Vrableca. A opäť viackrát exceloval majster sveta v cyklotriale Ján Kočiš.

V poslednú augustovú nedeľu, 28.8.2021 sme roztočili kolesá proti rakovine v Michale nad Žitavou, a to, ako vždy pod perfektnou “taktovkou” hlavného organizátora Romana Pileka.
V záhrade obecného úradu sa stretli desiatky skvelých ľudí všetkých vekových kategórií a prispeli do pokladničiek na výskum rakoviny 1250 €. Na 17 kilometrov dlhú jazdu cez päť obcí Požitavia za výbornú vec vyrazilo napokon viac ako 200 účastníkov.

Po druhýkrát sa v sobotu 4. septembra 2021 v Senici na mestskom kúpalisku stretli sympatizanti charitatívno-športového podujatia Na kolesách proti rakovine, aby absolvovali trasu v dĺžke 14,8 kilometra, ktorá sa začala priamo v areáli mestského kúpaliska, pokračovala po cyklotrase smerom do mestskej časti Kunov, odtiaľ na Kunovskú priehradu, ďalej do Sobotišťa a späť. Zúčastnilo sa jej 123 cyklistov všetkých vekových kategórií, ale mihol sa aj korčuliar a skvelý a udatný vozíčkar. Záštitu nad akciou prevzal viceprimátor Filip Lackovič.

V sobotu 11. septembra 2021  sa uskutočnila premiérová akcia Na kolesách proti rakovine v Bratislave-Petržalke pod záštitou starostu Jána Hrčku. Na tzv. malej“ jazde na chodníkoch námestia sa zúčastnilo 26 detí na rôznych kolieskových približovadlách (kolobežky, odrážadlá, trojkolky, atď.), ale aj rodičia s kočíkmi. Veľká jazda viedla ulicami Petržalky a po obľúbenej hrádzi Dunaja. Autorom trasy bol pán Šimon Krošlák z Cyklokoalície Bratislava. Očakávali sme väčšiu účasť ako 15 jazdcov, ale symbol sa naplnil. Výnos zbierky dosiahol 538 €. 

V nedeľu 12.  septembra sa konala v Turci cyklistická akcia Martinský cyklistický deň. Predstavitelia samosprávy mesta Vrútky (primátor Branislav Zacharides a športový referent Juraj Gorilák) sa pokúsili zaradiť akciu Na kolesách proti rakovine do programu  Martinského dňa. Podarilo sa to čiastočne, vyzbieralo sa 100€.

V sobotu 18. septembra 2021 sa v Parku Andreja Hlinku v m. č. Bratislava- Ružinov uskutočnilo ďalšie podujatie pod záštitou starostu Martina Chrena. Tzv. „malú“ jazdu na chodníkoch Parku, odštartovalo 17 malých jazdcov na rôznych kolieskových približovadlách (kolobežky, odrážadlá, trojkolky, atď.) Veľká jazda viedla ulicami Ružinova v dĺžke cca 15 km a prilákala nielen “dospelákov”, ale aj zástupcov mladej generácie, ktorí trasu zvládli v pohode. Výnos zbierky dosiahol 841,59 €.

V sobotu 25. septembra 2021 sa konala v obci Vysoká pri Morave posledná akcia tohto ročníka kampane. Za jej úspechom stojí, ako vždy, starosta obce Dušan Dvoran. Bohatý športový aj kultúrny program počas celého dňa prilákal veľa občanov, aj zo susedných obcí. Postupne štartovali priamo z trávnatej plochy ihriska jednotlivé pelotóny na trasy: Vysoká pri Morave – Záhorská Ves (16 km, 35 účastníkov), Vysoká pri Morave – Devín (50 km, 40 účastníkov), Vysoká pri Morave – bufet U starého bicykla v Devínskom Jazere (24 km, 26 účastníkov). Svoje kolieska rozkrúcali aj malí účastníci na prekážkovej dráhe, ale aj dospeláci, ktorí sa vydali na trasu ulicami svojej obce. Vo veku od 9 mesiacov do 78 rokov bolo 88 účastníkov. Výnos zbierky dosiahol 1255,07 €


  • 0

Pandémia nás neporazila…

Category : Nezaradené

Projekt  „…ideme hrať ping – poooooong…“ v pandemickom období rokov 2020 – 2021 na Slovensku pokračoval…

Oslavy Svetového dňa stolného tenisu pre všetkých  – WTTD for all – 6. apríl- sa konajú na celom svete od roku 2015. Slovensko sa do osláv už 4 roky veľmi úspešne zapája . Dôkazom sú tieto čísla:

uskutočnilo sa 444 podujatí a ping – pong  na školách hralo viac ako 40 000 účastníkov!!!

Počet prihlásených škôl na Slovensku v 3. ročníku projektu v roku 2020 bol rekordný – 234 prihlášok a takmer 23 000 účastníkov. Tieto krásne čísla nám pandémia COVID – 19 značne zredukovala, napriek tomu sme projekt nezrušili. Zatvorené telocvične, prísne hygienické opatrenia a  dištančné vyučovanie veľmi ovplyvnili podmienky, za ktorých školy mohli podujatia zorganizovať.

Všetci prežívame veľmi náročné obdobie, chýbajú nám pohybové aktivity a zábava. A ping – pong nám to ponúka.  Na školách je veľmi obľúbený, pretože je nenáročný, zábavný a nie je kontaktný. Preto sa  hralo aj počas pandémie a dodržali sa pritom všetky hygienické opatrenia. Podujatia sa konali veľmi komorne, s rúškami, na chodbách a vonku. Bez prizvaných hostí, rodinných príslušníkov či sprievodných akcií. Sme veľmi radi, že aj počas pandémie sme dokázali motivovať deti k pohybovej činnosti a prispieť k zlepšeniu ich fyzického a psychického stavu.

V pandemickom roku 2020 sa na slovenských školách  uskutočnilo 71 podujatí s 5 373 účastníkmi,  v tomto roku  hralo 3 080 detí a dospelých  na 45 školách. Všetky zúčastnené školy sme podporili stolnotenisovými raketami, loptičkami, tričkami, propagačným letákom a každé dieťa dostalo silikónový náramok.

Špeciálny materiál sme venovali Spojenej škole internátnej pre žiakov so zrakovým postihnutím na Svrčej. ul. v Bratislave, ktorej žiaci hrajú stolný tenis zvaný showdown a ku hre potrebujú rukavice a okuliare.

Veľmi nás teší, že  záujem našich škôl o účasť na celosvetových oslavách World Table Tennis Day for all stále trvá. Že do osláv sú zapojení aj tí, ktorí o športovanie nemajú veľký záujem. Projekt je populárny aj na školách so zdravotne znevýhodnenými deťmi a deťmi zo sociálne slabších vrstiev. Deti športujú a zároveň sa bavia. U nás je víťaz každý, kto sa zúčastní.

Prínosom je aj skutočnosť, že na viacerých školách sa ping – pong hrá nielen počas osláv WTTD for all, ale po celý rok.

Veríme, že v roku 2022 COVID – 19 neohrozí 5. ročník osláv Svetového dňa stolného tenisu pre všetkých na Slovensku, ktorý už teraz pripravujeme. Želáme si, aby sa oslavy konali opäť s hosťami, rodičmi a sprievodnými akciami, tak, ako to bolo v prvých dvoch ročníkoch.

Mgr. Alica Grofová – Chladeková, autorka a organizátorka projektu